Els Premis Butaca 2021 ja tenen els nominats de la 27a edició

Escrit per Revista Teatralnet

10.13.2021

Els Premis Butaca tornen amb força després de dos anys complicats pel sector de la cultura, i també del teatre. Ha estat fortament colpejat  per les mesures derivades de la Covid-19. Els Butaca celebren el 27é. aniversari tornant a la presencialitat en la presentació de les nominacions i en la gala que tindrà lloc: al Teatre Monumental de Mataró el 15 de novembre.

Els històrics premis de teatre catalans han presentat aquest matí les nominacions 2.021 en una roda de premsa celebrada a la Sala Ovidi Montllor de l’Institut del Teatre; i que ha comptat amb la presència del president delegat de l’Àrea de Cultura de la Diputació de Barcelona, Joan Carles Garcia Cañizares; el regidor de cultura de l’Ajuntament de Mataró, Xesco Gomar Martín, el president de Negoci Empresa Mataró, Xavier Martín. I en Toni Martín, cofundador i promotor dels Premis Butaca de Teatre de Catalunya. A la roda de premsa hi han assistit fins a 70 nominats i nominades de la present edició.

Ara, s’obren les votacions mitjançant el web www.premisbutaca.cat, des d’on es podrà emetre el vot fins una setmana abans de la Gala.

A la roda de premsa s’han presentat també els 3 cartells que s’utilitzaran en els Premis Butaca, que com ha explicat Toni Martín a la roda de premsa, “pretén reivindicar la llibertat dels creadors i creadores de les arts escèniques.”

Els que han tingut més nominacions són:

8.- Canto jo i la muntanya balla

5.- De què parlem mentre no parlem de tota aquesta merda
El combat del segle
La tres germanes
Mare de sucre
M’hauríeu de pagar

4.- Barcelona 24h
La filla del mar
Mistela Candela Sarsuela
Hidden

3.- Filumena Marturano
El magic d’Oz
L’olor eixordadora del blanc
Hidden
Highlands
     Sonoma

 

Llistat dels nominats:

NOMINACIONS 27a EDICIÓ PREMIS BUTACA

BUTACA AL MILLOR MUNTATGE TEATRAL
– Canto jo i la muntanya balla (La Perla 29)
– De què parlem mentre no parlem de tota aquesta merda (TNC)
– El combat del segle (Beckett / Grec’20 / CDN / Teatre principal de Palma)
– Filumena Marturano (La Perla 29)
– La cabra o qui és Sylvia? (La Villarroel)
– La tres germanes (Teatre Lliure)
– Mare de sucre (TNC / Escenaris Especials)

BUTACA AL MILLOR ESPECTACLE DE PETIT FORMAT
– El bon policia (El Maldà i les Decennals de Valls ’21)
– Història d’un senglar (Temporada Alta / Grec’20)
– M’hauríeu de pagar (Atrium / Temporada Alta)
– Pruna (Col·lectiu NINS)

BUTACA A LA MILLOR DIRECCIÓ TEATRAL
Clàudia Cedó (Mare de sucre)
– Denise Duncan (El combat del segle)
– Guillem Albà i Joan Arqué (Canto jo I la muntanya balla)
– Israel Solà (De què parlem mentre no parlem de tota aquesta merda)
– Julio Manrique (Les tres germanes)
– Magda Puyo (I només jo vaig escapar-me)

BUTACA AL MILLOR MUSICAL
– Balada per un home mort (Anònims Produccions)
– Barcelona 24h (Suerte en mi vida)
– La filla del mar (Focus / Grec’21)
Mistela Candela Sarsuela (Cristina Ferrer / Epidèmia teatre)

BUTACA AL MILLOR ESPECTACLE PER A PÚBLIC FAMILIAR
Camí a l’escola (Campi qui pugui)
– El màgic d’Oz (La Brutal)
– Frank (Teatre Lliure)
– Sopa de pedres (Engruna teatre)

BUTACA AL MILLOR ACTOR TEATRAL
David Menéndez (L’olor eixordadora del blanc)
– Enrico Ianniello (Filumena Marturano)
– Joan Carreras (Història d’un senglar)
– Josep Julien (Sandra)

BUTACA A LA MILLOR ACTRIU TEATRAL
– Andrea Álvarez (Mare de sucre)
Clara Segura (Filumena Marturano)
– Emma Vilarasau (La cabra o quí és Sylvia?)
– Maria Ribera (Solitud)

BUTACA AL MILLOR ACTOR REPARTIMENT
– Albert Pérez (M’hauríeu de pagar)
– Carles Roig (M’hauríeu de pagar)
– Lluís Soler (Les tres germanes)
– Roger Casamajor (Galatea)

BUTACA A LA MILLOR ACTRIU REPARTIMENT
– Anna Sahun (Canto jo i la muntanya balla)
– Àurea Màrquez (M’hauríeu de pagar)
– Maria Rodríguez (Mare de sucre)
– Mònica López (De què parlem mentre no parlem de tota aquesta merda)

BUTACA AL MILLOR ACTOR MUSICAL
– Jaume Casals (Barcelona 24h)
Joan Saez (Mistela Candela Sarsuela)
Lluís Oliver (Mistela Candela Sarsuela)
– Toni Vinyals (La filla del mar)

BUTACA A LA MILLOR ACTRIU MUSICAL
– Aida Llop (Mistela Candela Sarsuela)
– Julia Bonjoch (Pegados)
– Mariona Castillo (La filla del mar)
– Mireia Orrit (Barcelona 24h)

BUTACA A LA MILLOR ESCENOGRAFÍA
– Alfred Cases i Laura Clos “Closca” (Canto jo i la muntanya balla)
– Lluc Castells (Les tres germanes)
– Max Glaenzel (La nit de la iguana)
– Victor Peralta (El combat del segle)

BUTACA AL MILLOR DISSENY DE LLUMS
– Guillem Gelabert (El combat del segle)
– Jaume Ventura (Les tres germanes)
– Lluís Serra (L’olor eixordadora del blanc)
Sylvia Kuchinow (Canto jo i la muntanya balla)

BUTACA AL MILLOR VESTUARI
– Barbara Glaenzel (Solitud)
– Lluc Castells i Marian García (L’emperadriu del Paral·lel)
– Nídia Tusal (Canto jo i la muntanya balla)
– Nina Pawlowsky (El combat del segle)

BUTACA AL MILLOR CARACTERITZACIÓ
– Anna Rosillo (De què parlem mentre no parlem de tota aquesta merda)
– Claudia Abbad (El magic d’Oz) ̀
– Imma Capell (L’emperadriu del Paral·lel)

BUTACA AL MILLOR ESPAI SONOR
Damien Bazin (La nit de la iguana)
Joan Gorro (Canto jo i la muntanya balla)
Judith Farrés (Sandra)
– Ricardo González Yanel (L’olor eixordadora del blanc)

BUTACA AL MILLOR TEXT
Clàudia Cedó (Mare de sucre)
– Joan Yago (De què parlem mentre no parlem de tota aquesta merda)
– Jordi Prat i Coll (M’hauríeu de pagar)
– Queralt Riera (Pruna)

BUTACA A LA COMPOSICIÓ MUSICAL
– Judith Nedderman (Canto jo i la muntanya balla)
– Marc Sambola (La filla del mar)
– Pau Barbarà Mir i Didac Flores (Barcelona 24h)
– Paula Jornet i Arnau Vallvé (El màgic d’Oz)

BUTACA AL MILLOR ESPECTACLE DE DANSA
– Hidden (Lali Ayguadé Company)
– Highlands (Mal Pelo)
– Jo dona, a Lili Elbe (Cia. Marta Carrasco / Temporada Alta)
– Sonoma (La Veronal)

BUTACA A LA MILLOR COREOGRAFIA
– Cia. Mal PeloCreació col·lectiva (Highlands)
– Lali Ayguadé (Hidden)
– Marcos Morau (Sonoma)

BUTACA AL INTÈRPRET MASCULÍ DE DANSA
– Diego Sinniger (Hidden)
– Lisard Tranis (Hidden)
– Luis Martínez Gea (Animal de sequia)

BUTACA A LA MILLOR INTÈRPRET FEMENINA DE DANSA
– Federica Porello (Highlands)
– Lali Ayguadé (Gizaki)
– Lorena Nogal (Sonoma)