Ja tenim els finalistes de la XXIV edició dels Premis Max de les Arts Escèniques!

Escrit per Revista Teatralnet

07.29.2021

Organitzats per la Fundació SGAE, els Max tenen l’objectiu d’estimular, premiar i reconèixer el talent de les persones professionals del teatre i la dansa del nostre país, i la promoció dels espectacles de la temporada.

La reunió del jurat va tenir lloc el 26 de juliol de 2021 a la seu de la Fundació SGAE a Madrid. Dels 439 espectacles inscrits en aquesta edició, 191 en van resultar candidats i, d’aquests, 38 han arribat a la darrera fase, la qual congrega un total de 66 finalistes. 

Els guanyadors i les guanyadores de la XXIV edició dels Premis Max de les Arts Escèniques es donaran a conèixer el proper 4 d’octubre a la gala que se celebrarà al Teatre Arriaga de Bilbao. Compten amb la col·laboració de l’Ajuntament de Bilbao, el Teatre Arriaga i l’INAEM. La cerimònia es retransmetrà per La 2 de TVE.
A més de les categories a concurs, es concedeixen tres premis especials: el Premi Max d’Honor 2021, que distingeix la trajectòria de l’actriu Gemma Cuervo; el Premi Max Aficionat o de Caràcter Social, que reconeix la tasca de més de 50 anys de l’escola amateur de Teatro Estudio de San Sebastián. I el Premi Max del Públic, que es concedirà a l’espectacle que obtingui el major nombre de vots del públic a través de l’aplicació en línia #VotaMax.

Uns Premis consolidats

Durant les seves edicions, els Premis Max de les Arts Escèniques s’han consolidat com els referents del sector. I han aconseguit un nombre cada vegada més alt de persones seguidores; despertant així l’interès de companyies de tots els estils i d’arreu de l’Estat. En la darrera edició, celebrada el 7 de setembre de 2020 al Teatre Cervantes de Málaga hi van concórrer 386 espectacles.
Organitzats per la Fundació SGAE des del 1998, els Premis Max —.amb un guardó dissenyat pel poeta i artista plàstic Joan Brossa (1919-1998), impulsor d’uns dels col·lectius renovadors de l’art espanyol de postguerra.— s’han consolidat com el reconeixement més ampli en l’àmbit de les arts escèniques a l’Estat.
Després de la primera fase de selecció, designada pels tres jurats territorials (Madrid, Catalunya i la resta de comunitats), un tribunal format pels tres presidents dels jurats: quatre personalitats de les arts escèniques i un membre del comitè organitzador; ha estat l’encarregat de decidir els finalistes de les 20 categories que concursen en aquesta edició dels Premis Max.

LLISTA DE FINALISTES
XXIV PREMIS MAX DE LES ARTS ESCÈNIQUES 2020-2021

1. Millor espectacle de teatre

• El bar que se tragó a todos los españoles del Centro Dramático
Nacional (CDN -INAEM)
NISE, la tragediade Inés Castro de Nao d’amores
Poder i Santedat de l’Institut Valencià de Cultura
Prostitución de Check-in Producciones, S.L. y Teatro Español –
Madrid DestinoCultura Turismo y Negocio, S.A.

2. Millor espectacle de dansa

Around the Worldde Brodas Bros S.L.
La Mort i la Donzella de l’Institut Valencià de Cultura
Leirade Nova Galega de Danza, S.L.

3. Millor espectacle musical o líric

Con lo bien que estábamos (Ferretería Esteban), de Nueve de Nueve
Teatro.
Kutsidazu Bidea Ixabel Musikalade Demode Produkzioak
Por los ojos de Raquel Meller de Tribueñe S.L

4. Millor espectacle de carrer

Glubs de Nacho Vilar Producciones, S.L. i Producciones Yllana, S.L.
Psike de Markeliñe
Symfeuny de Deabru Beltzak

5. Millor espectacle per a públic infantil, juvenil o familiar

La chica que soñaba de Cross Border Project
Laika d’Obsidiana, acompañamiento de artistas i Xirriquiteula Teatre,
S.L.
UniKo de Teatro Paraíso, S.A.L.
6. Millor espectacle revelació
• Afterglow de José Carlos Martín Contreras
Antoine de beon. Entertainment (Luan Comunicación, SL)
Chicas y Chicos d’El Sol de York
Los Remedios de La_Compañía exlímite

7. Millor autoria teatral

• Alfredo Sanzol per El bar que se tragó a todos los españoles
Anna Maria Ricart Codina per Encara hi ha algú al bosc
Nao Albet i Marcel Borràs per Atraco, paliza y muerte en Agbanäspach

8. Millor autoria revelació

• Antonio C. Guijosa per Solo un metro de distancia
Fernando Delgado Hierro per Los Remedios
María Goiricelaya Burón per El Patio de mi casa / Harri Orri Ar

9. Millor adaptació o versió d’obra teatral

• Álvaro Tato Ozaeta per Andanzas y Entremeses de Juan Rana
Ana Zamora per NISE, la tragedia de Inés Castro
Marc Artigau, Cristina Genebat i Julio Manrique per Les tres germanes

10. Millor composició musical per a espectacle escènic

Clara Peya per Suite TOC número 6
• Mariano Marín per Con lo bien que estábamos (Ferretería Esteban)
• Shuarma per Antoine

11. Millor coreografia

Asun Noales per La Mort i la Donzella
• Chloé Brûlé, Marco Vargas, Yinka Esi Graves i Gero Domínguez per Los CuerposCelestes
• Mattia Russo i Antonio de Rosa per Giselle

12. Millor feina de producció

Elena Carrascal, S.L.U. per Los Cuerpos Celestes
• Nueve de Nueve Teatro per Con lo bien que estábamos (Ferretería
Esteban)
• Teatro LAB Madrid per Gross Indecency (Grave Indecencia)

13. Millor direcció d’escena

• Alfredo Sanzol per El bar que se tragó a todos los españoles
• Ana Zamora per NISE, la tragedia de Inés Castro
• Nao Albet i Marcel Borrás per Atraco, paliza y muerte en Agbanäspach

14. Millor disseny d’espai escènic

Alejandro Andújar per El bar que se tragó a todos los españoles
• Laura Clos per Història d’un senglar (o alguna cosa de Ricard)
• Luis Crespo per La Mort i la Donzella

15. Millor disseny de vestuari

Deborah Macías per NISE, la tragedia de Inés Castro
• Hugo Pérez de la Pica per Per los ojos de Raquel Meller
• Tatiana de Sarabia per Andanzas y Entremeses de Juan Rana

16. Millor disseny d’il·luminació

Jesús Díaz Cortés per Puños de harina
• Juanjo Llorens per La Mort i la Donzella
• Luis Perdiguero per El lago

17. Millor actriu

Carolina Yuste per Prostitución
• Fernanda Orazi per Los días felices
• Mireia Aixalà per Les tres germanes

18. Millor actor

Daniel Grao per La máquina de Turing
• Francesco Carril per El bar que se tragó a todos los españoles
• Joan Carreras per Història d’un senglar (o alguna cosa de Ricard)

19. Millor intèrpret femenina de dansa

Iratxe Ansa per Al desnudo
• Lucía Lacarra Gurruchaga per Fordlandia
• Melania Olcina per Dosis de Paraíso

20.Millor intèrpret masculí de dansa

• Daniel Abreu per El hijo
• Iván Villar per Leira
• Jesús Carmona per El salto